27 Ocak 2020 Pazartesi

Uçak Teknolojisi

5486 defa okundu

TANITIM

Bilgi birikimi ve tecrübesiyle dikkatleri çeken Türk Havacılık sektörüne olan ilgi günden güne artmakta, gerek iç hatlar yolcu taşıması, gerekse ülkemizde turizm sektörünün canlanması ile dış hatlar uçuşları ve yük, posta, kargo uçuşları da düşünüldüğünde havacılık sektörü önemi büyümektedir. DHMİ verileri 2018 ilk 6 ay raporunda kayıtlı yük ve yolcu taşımasında yaklaşık 950 bin uçuş yapılmış olup, taşınan yolcu sayısı 98 milyona ulaşmıştır.

İstanbul'da tamamlanmak üzere olan 3. Havalimanı ilk açılışta 90 bin yolcu kapasiteli olacağı, projenin tamamı bitiğinde 200 milyon yolcuya hizmet verileceği öngörülmektedir. Bu rakamların artması yeni talepleri oluşturacak özellikle Uçak bakımı yapılması ve Uçak bakımı yan sanayi üretim tesislerinin artması ve parça maliyetlerinin azalması ile Türkiye bu konuda cazibe merkezi olmaya başlamış ve Türk sivil havacılığının, uçak bakım teknisyenine ihtiyacında muazzam bir artış vardır.

2018 yılı itibariyle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından verilen SHY-145 onaylı yurt içi bakım kuruluşlarının sayısı 50, yurt dışı onaylı bakım kurulularının sayısı da 51'dir. Dolayısı ile bu alanda da nitelikli eleman ihtiyacı gün geçtikçe artmaktadır.

 

PROGRAMIN AMACI

Programın amacı sivil havacılık sektörünün “uçak teknisyeni” ihtiyacını karşılayacak teknik elemanlar yetiştirmektir. Program süresince öğrencilerin tüm teorik eğitimleri uygulamalı eğitimler ile zenginleştirilmiş olup, öğrendiklerini kapsamlı bir şekilde uygulayabilecekleri staj gibi olanaklar da öğrenciye sağlanmaktadır.

 

KMYO UÇAK TEKNOLOJİSİ PROGRAMI HAKKINDA GENEL BİLGİ

Keçiborlu Meslek Yüksekokulu Uçak Teknolojisi Ön Lisans Programı, 2018/2019 döneminde  öğrenci alımına başlamış olup, puan türü TYT olarak  30 öğrenci programa yerleştirilebilecektir.

Süleyman Demirel Havalimanı’nda bulunan ER-AH Uçuş Okulu ve Asal Havacılık ve Teknoloji Merkezi ile  Yüksekokulumuz ile arasında düzenlenen  protokoller kapsamındaöğrencilerimiz pratik eğitimler, staj olanaklarından faydalanabileceklerdir.

Uçak Teknolojisi (ön lisans) eğitimini icra edebilmek için Havalimanı giriş kartı almasına engel oluşturacak herhangi bir Adli Sicil Kaydı veya Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamakve Mesleği ve/veya meslekte verilen görevi icra etmesine engel oluşturacak herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu almak (renk körlüğü, işitme kaybı/eksikliği, görme kaybı/eksikliği vs) gerekmektedir.

 

MEZUN OLAN ÖĞRENCİLERİN İŞ İSTİHDAMLARI

Programından mezun olan öğrenciler, “Uçak Bakım Teknikeri” ünvanını alacaktır. Özellikle havacılık ve ulaştırma sektörünün gelişimi göz önüne alındığında istihdam olanağı çok yüksektir.Programdan mezun olan öğrenciler kazandıkları yeterlikler doğrultusunda; Sivil hava araçlarının bakım ve onarımını yapan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından SHY-145 adı ile yetkilendirilmiş işletmelerde, devlet (askerî/polis) hava araçlarının bakım ve onarımını yapan işletmelerde, havacılık sektörü için SHGM onaylı veya onaysız üretim yapan firmalarda, havacılık sektöründe hizmet veren işletmelerde imalat, bakım-onarım, proje, planlama, makine resim ve konstrüksiyonla ilgili bölümlerde görev yapabilirler.

 

EĞİTİM PROGRAMI SÜRESİNCE EDİNECEĞİ BECERİ VE ALIŞKANLIKLAR

Uçak Teknolojisi Ön Lisans Programında öğrenciler ön lisans düzeyinde 2 yıllık bir eğitim almaktadırlar. Gördükleri dersler ve staj öğrencilerin mesleki bilgi ve becerilerinin alt yapısını oluşturmaktadır.

Uçak Teknolojisi Ön Lisans Programındaki 2 yıllık eğitim süresince öğrenciler Temel Elektrik, Temel Uçak Bilgisi, Uçak Malzemeleri ve Donanımı, Pistonlu Motorlar teorik dersler almakla birlikte, staj gibi uygulamalı eğitimlere de katılmaktadırlar.

 

DİKEY GEÇİŞ YAPILABİLECEK LİSANS PROGRAMLARI

Programı başarı ile tamamlayan öğrenciler branş karşılığı olan bölümlere Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile aşağıda isimleri belirtilen Lisans Bölümlerine devam edebilmektedirler.

 • Elektrik Mühendisliği                                   
 • Elektrik-Elektronik Mühendisliği             
 • Elektronik Mühendisliği                              
 • Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği
 • Enerji Sistemleri Mühendisliği  
 • Enerji Yönetimi                               
 • Havacılık ve Uzay Mühendisliği
 • Havacılık Elektrik ve Elektroniği
 • Makine Mühendisliği
 • Otomotiv Mühendisliği               
 • Pilotaj  
 • Uçak Elektrik-Elektronik
 • Uçak Gövde - Motor     
 • Uçak Gövde - Motor Bakım
 • Uçak Mühendisliği
 • Uçak ve Uzay Mühendisliği

 

 

 

 

 

KURUMSAL LOGO

İLETİŞİM

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

Keçiborlu Meslek Yüksekokulu

32700 Keçiborlu / Isparta / TÜRKİYE

Telefon: +90 246 541 36 20

Faks: +90 246 541 36 10